Forholdet mellom Epstein og Mette-Marit var ikke så uskyldig som hun vil ha oss til å tro. Manglende respekt for Norge, Norges kronprins og Kongeparet bør få konsekvenser.
Nye offentliggjorte dokumenter knyttet til etterforskningen av avdøde Jeffrey Epstein viser at Mette-Marit Tjessem Høiby har hatt omfattende korrespondanse med Epstein i perioden 2011–2014.Korrespondansen og e-postene viser med all tydelighet at forholdet mellom Epstein og Mette-Marit ikke var så uskyldig som hun tidligere ville ha oss til å tro.
Den 31. januar 2026 ble over 3 millioner sider med dokumenter, tusenvis av bilder og e-poster offentliggjort av det amerikanske justisdepartementet. Mette-Marits navn nevnes flere hundre ganger i dette materialet, og flere e-poster mellom henne og Epstein blir kjent.
I en e-post fra oktober 2011 skrev Mette-Marit blant annet at hun hadde «Googlet Epstein» og at «det ikke ser så bra ut». Dette indikerer at hun allerede før flere av deres møter visste at Epstein var dømt for grove seksuelle overgrep mot barn, og hadde et omdømme som kunne være problematisk for, og skadelig Kongehuset. Sistnevnte var tydeligvis et underordnet faktum for Mette-Marit.
Mette-Marit opprettholdt også kontakt med Epstein etter at flere viktige detaljer om grove overgrep mot mindreårige kom frem i media. Mette-Marit kan med andre ord ikke bortforklare dette med “dårlige vurderinger”. Dette var et bevisst valg.
Tidslinje for Jeffrey Epstein-saken
Hva vi vet. Her er en tidslinje over Jeffrey Epstein-saken med fokus på hva som skjedde, og når, og hvordan Mette-Marits navn har dukket opp i materialet:
1990- og 2000-tallet – tidlige anklager og overgrep
2005–2007:Epstein blir etterforsket i Florida for grove seksuelle overgrep mot barn.
2008:Epstein blir dømt i Florida. Dette var et kjent faktum internasjonalt.
2011–2014 – kontakt med kjente personer
2011. Bill Gates mangeårige rådgiver, Boris Nikolic tipset Epstein om Mette-Marit i februar 2011. Nikolic beskriver henne som «twisted» og at hun ikke er «en typisk kongelig». (VG)
2011–2013/2014:Mette-Marit har kontakt med Epstein gjennom e-post, møter i USA og Europa, og oppholder seg flere dager i hans eiendom i Palm Beach, Florida. Dette skjer etter at Epstein er en dømt seksualforbryter.
I oktober 2011 skriver Mette-Marit følgende mail til Epstein etter å ha sett omtaler av ham på nettet. «Ha ha god you work fast! I love it. But then again im not overly focused on details. I’m more the emotional picture kind of gal. Try read with your gut not your intellect. Might get better. Googled u after last email. Agree didn’t look too good : ) Thanks for the video. Such a beautiful woman. If one could only hope to become like that at old age. See u later. Mm…»
I 2012 skriver Mette-Marit at hun “dør av kjedsomhet” på en tilstelning og spør om Epstein kan redde henne. Han spør om hun kommer (til hva?), og hun svarer; «Tonight no sorry». I en annen e-post datert 21. oktober 2012 skriver hun at også bryllupet til Luxemburgs tronarving var kjedelig.
You r such a sweetheart. Senere skriver hun «I too like to help people. Just like you. Soft hearted. You r such a sweetheart» (VG) Og dette skriver hun i visshet om at den pedofile mannen var dømt for grove voldtekter mot barn.
Utroskap. Samme år skriver Mette-Marit at Paris er et bra sted for utroskap, at skandinaviske kvinner er godt “konemateriale”. Og skriver følgende direkte sitert; «Men samtidig … Hvem er jeg til å snakke?» Hvilket kan indikere at hun ikke ser på seg selv som spesielt godt konemateriale.
Du pirrer hjernen min. «Du får meg alltid til å smile, fordi du pirrer hjernen min», skrev kronprinsessen i en melding 1. november 2012.
2019 – ny rettslig fokus og avsløringer
2019:Epstein blir arrestert og siktet for omfattende menneskehandel og grove voldtekter og seksuelle overgrepmot mindreårige. Han dør i fengsel samme år mens han venter på rettssak. Samme år publiserte flere internasjonale medier omtale av Mette-Marits tidligere møter med forbryteren Epstein.
Kronprinsessens forklaring er syltynn og misvisende
Mette-Marit og Kongehuset har tidligere opplyst at hun ikke var kjent med omfanget av Epsteins voldtekter og overgrep mot mindreårige, samt domfellelse da kontakten startet. Tidslinjen som nå er dokumentert og offentlig, og korrespondansen mellom nevnte viser at dette er blank løgn. Hun visste.
Til sitt forsvar har hun uttalt at saken er «pinlig» og skylder på dårlige vurderinger. Faktum er at dette ikke handlet om vurderinger – det handlet om visshet, valg og prioriteringer.
Mette-Marits kobling til Epstein er uetisk og uverdig. I denne sak har Mette-Marit vist at hun mangler moralsk kompass, særlig fordi hun visste at Epstein var en dømt seksualforbryter da kontakten startet, og fordi hun opprettholdt kontakten over flere år, selv da nye opplysninger kom frem. Medlemmer av et kongehus skal;
Opptre med høy etisk dømmekraft og moralsk integritet.
Unngå relasjoner eller kontakt som kan underminere tillit eller skade institusjonens omdømme.
Utvise ærlighet, tydelighet og transparens om eventuelle kontroverser.
Det norske kongehus begynner å likne en dårlig vits
Mette-Marit Tjessem Høiby har skapt et betydelig omdømmemessig problem for Kongehuset fordi hun innledet et forhold til Epstein i visshet om at han var en velkjent og dømt seksualforbryter som senere sto sentralt i en internasjonal menneskehandel. Men også fordi hennes sønn Marius Borg Høiby er tiltalt for over 30 lovbrudd, inkludert fire voldtekter mot flere kvinner. Saken inkluderer anklager om mishandling i nære relasjoner, vold og trusler. Marius Borg Høiby har også hatt fester i Skaugums hovedbygning, hvor kriminelle har vært gjester.
At Mette-Marit forsøkte å påvirke saken ved å kontakte ofrene, varsle, rydde og muligens fjerne bevis er særdeles grovt. Når skal dette sirkuset ta slutt?
Manglende respekt for Norge, Norges kronprins og Kongeparet
Å forestille seg hvor vanskelig Mette-Marit kontroversene har vært for Konge og Dronning er umulig. All respekt til dem. Men når skal dette få konsekvenser? Noen observante lesere har kanskje fått med seg at jeg ikke har brukt tittelen kronprinsesse i dette innlegget og det er med hensikt. I mine øyne er hun med sine handlinger ingen kronprinsesse-tittel verdig.
Hvordan kronprins Haakon skal leve videre med en hustru som over flere år utvilsomt har flørtet og “latt seg pirre av” en kjent og dømt voldtektsmann er vanskelig å forestille seg. At hun stadig har uttrykt kjedsomhet i sin rolle og under offentlige representasjoner, og diskutert utroskap og nakenbilder med overgriperen, er hårreisende.
Faktum er at Mette-Marit valgte Epstein foran Kongehus og ektefelle i denne sak, og det bør få konsekvenser.
Det bør nå være legitimt å spørre om Mette-Marit fortsatt skal være en del av Kongehuset. Om Kongehuset i det hele tatt skal ha en fremtid bør det foreligge en kunngjøring om kongelig skilsmisse i nær fremtid. Nå som forholdet mellom Mette-Marit og Epstein er offentlig, har hennes aktive og uetiske rolle og løgner rundt nevnte blitt avslørt.
Mette-Marit har utvist manglende respekt for Kongehuset og det norske folk. Om Kronprins Haakon fortsatt velger å være med Mette-Marit bør han frasi tittelen. Å bli værende er faktisk en fallitterklæring.
Og få tips og nyheter om vin og vinkurs, litteratur, politikk, næringsliv, helse og selvutvikling, og ikke minst – reiser og opplevelser!
Live your life through generosity, love and joy – then the world becomes a better place to be, for all of us.
Nettstedets eier – Trude Helén Hole
Mitt navn er Trude Helén Hole og jeg er forfatter, journalist, sommelier, kurs-arrangør og foredragsholder, samt kunstner og coach. Jeg eier og driver mediebyrået New Spirit Communication med fokus på markedsføring av reiser og opplevelser, samt digital historiefortelling og innholdsproduksjon.
Jeg samarbeider med en rekke norske og internasjonale destinasjoner og reiserelaterte merkevarer. De fleste bildene, spesielt på reiseartikler er mine egne.
Jeg har skrevet over 30 bøkerpå engelsk og norsk, inkludert over 20 bøker om temaet vin. Du finner alle mine bøker, samt kunst og vinkurs i Feather Book, Wine & Art Gallery og i denne lenken finner du oversikt over mine andre SOME-kanaler. Ønsker du samarbeid, kontakt meg gjerne på truhole@hotmail.no
Nye offentliggjorte dokumenter knyttet til etterforskningen av avdøde Jeffrey Epstein viser at Mette-Marit Tjessem Høiby har hatt omfattende korrespondanse med Epstein i perioden 2011–2014. Korrespondansen og e-postene viser med all tydelighet at forholdet mellom Epstein og Mette-Marit ikke var så uskyldig som hun tidligere ville ha oss til å tro.
Redaktør, forfatter, sommelier/foredragsholder
Den 31. januar 2026 ble over 3 millioner sider med dokumenter, tusenvis av bilder og e-poster offentliggjort av det amerikanske justisdepartementet. Mette-Marits navn nevnes flere hundre ganger i dette materialet, og flere e-poster mellom henne og Epstein blir kjent.
I en e-post fra oktober 2011 skrev Mette-Marit blant annet at hun hadde «Googlet Epstein» og at «det ikke ser så bra ut». Dette indikerer at hun allerede før flere av deres møter visste at Epstein var dømt for grove seksuelle overgrep mot barn, og hadde et omdømme som kunne være problematisk for, og skadelig Kongehuset. Sistnevnte var tydeligvis et underordnet faktum for Mette-Marit.
Tidslinje for Jeffrey Epstein-saken
Hva vi vet. Her er en tidslinje over Jeffrey Epstein-saken med fokus på hva som skjedde, og når, og hvordan Mette-Marits navn har dukket opp i materialet:
1990- og 2000-tallet – tidlige anklager og overgrep
2011–2014 – kontakt med kjente personer
2019 – ny rettslig fokus og avsløringer
Kronprinsessens forklaring er syltynn og misvisende
Mette-Marit og Kongehuset har tidligere opplyst at hun ikke var kjent med omfanget av Epsteins voldtekter og overgrep mot mindreårige, samt domfellelse da kontakten startet. Tidslinjen som nå er dokumentert og offentlig, og korrespondansen mellom nevnte viser at dette er blank løgn. Hun visste.
Mette-Marits kobling til Epstein er uetisk og uverdig. I denne sak har Mette-Marit vist at hun mangler moralsk kompass, særlig fordi hun visste at Epstein var en dømt seksualforbryter da kontakten startet, og fordi hun opprettholdt kontakten over flere år, selv da nye opplysninger kom frem. Medlemmer av et kongehus skal;
Det norske kongehus begynner å likne en dårlig vits
Mette-Marit Tjessem Høiby har skapt et betydelig omdømmemessig problem for Kongehuset fordi hun innledet et forhold til Epstein i visshet om at han var en velkjent og dømt seksualforbryter som senere sto sentralt i en internasjonal menneskehandel. Men også fordi hennes sønn Marius Borg Høiby er tiltalt for over 30 lovbrudd, inkludert fire voldtekter mot flere kvinner. Saken inkluderer anklager om mishandling i nære relasjoner, vold og trusler. Marius Borg Høiby har også hatt fester i Skaugums hovedbygning, hvor kriminelle har vært gjester.
Manglende respekt for Norge, Norges kronprins og Kongeparet
Å forestille seg hvor vanskelig Mette-Marit kontroversene har vært for Konge og Dronning er umulig. All respekt til dem. Men når skal dette få konsekvenser? Noen observante lesere har kanskje fått med seg at jeg ikke har brukt tittelen kronprinsesse i dette innlegget og det er med hensikt. I mine øyne er hun med sine handlinger ingen kronprinsesse-tittel verdig.
Hvordan kronprins Haakon skal leve videre med en hustru som over flere år utvilsomt har flørtet og “latt seg pirre av” en kjent og dømt voldtektsmann er vanskelig å forestille seg. At hun stadig har uttrykt kjedsomhet i sin rolle og under offentlige representasjoner, og diskutert utroskap og nakenbilder med overgriperen, er hårreisende.
Det bør nå være legitimt å spørre om Mette-Marit fortsatt skal være en del av Kongehuset. Om Kongehuset i det hele tatt skal ha en fremtid bør det foreligge en kunngjøring om kongelig skilsmisse i nær fremtid. Nå som forholdet mellom Mette-Marit og Epstein er offentlig, har hennes aktive og uetiske rolle og løgner rundt nevnte blitt avslørt.
Mette-Marit har utvist manglende respekt for Kongehuset og det norske folk. Om Kronprins Haakon fortsatt velger å være med Mette-Marit bør han frasi tittelen. Å bli værende er faktisk en fallitterklæring.
Les også Når kronprinsparet fjerner seg fra folket og Kronprinsparet – en italiensk reklameplakat?
Med vennlig hilsen
Trude Helén Hole
Forfatter, journalist, sommelier, foredragsholder og kunstner
Feather Book, Wine & Art Gallery
Del gjerne, tusen takk.
Nettmagasinets siste innlegg – vel lest!
Årets heteste julegavetips
Disse fire krydrede og sødmefulle vinene gjør vintermåltidet komplett m/oppskrifter
Offentlig debatt kreves om ny smittevernlov, WHO avtalene og WHOs vaksinepass
Faste, fruktige rødviner til norsk høstmat
Nå kan du få kloa i Askers beste eiendom
Norsk presse, enkelte politikere og “eksperter” medvirker til drap
At AP vant er uforståelig – på tide å flytte ut?
Valgjuks? Sikre din stemme på NORGESDEMOKRATENE!
Derfor bør du stemme Norgesdemokratene!
Beautiful Bali – more than you think
18 partier er klar for Stortinget – ikke 9!
TV2 driver sensur og ødelegger det norske demokrati!
Hva gjør politikerne med pengene våre?
EU ødelegger Norge – våre Stortingspolitikere er en trojansk hest!
JC Vestre og AP har gitt eliteklubben WHO råderett over din kropp
A Taste of Nebbiolo – with Recipes
Kulturminister Lubna Jaffery vil innføre sensur – bør sparkes umiddelbart!
WHO Still Wants Control – say NO to Global Health Tyranny! Withdraw from the International Health Regulations
Odd Nerdrum – en nasjonalskatt?
Den store Vinquizen
Regjeringen og Støre knebler Norge!
Det er sommer og tid for reker i alle varianter
Boikott alt som har Bovaer i seg!
100% arveavgift er 100% galskap
Si NEI til giften BOVAER – delta i protesten i dag og boikott produkter med Bovaer
Norge er nå et DIKTATUR!
Erna Solberg vil ødelegge norsk natur for å gi billig strøm til andre land
Milliardærer prostituerer seg for Pride!
Meld deg på vårt nyhetsbrev
Og få tips og nyheter om vin og vinkurs, litteratur, politikk, næringsliv, helse og selvutvikling, og ikke minst – reiser og opplevelser!
Nettstedets eier – Trude Helén Hole
Mitt navn er Trude Helén Hole og jeg er forfatter, journalist, sommelier, kurs-arrangør og foredragsholder, samt kunstner og coach. Jeg eier og driver mediebyrået New Spirit Communication med fokus på markedsføring av reiser og opplevelser, samt digital historiefortelling og innholdsproduksjon.
Jeg samarbeider med en rekke norske og internasjonale destinasjoner og reiserelaterte merkevarer. De fleste bildene, spesielt på reiseartikler er mine egne.
Jeg har skrevet over 30 bøker på engelsk og norsk, inkludert over 20 bøker om temaet vin. Du finner alle mine bøker, samt kunst og vinkurs i Feather Book, Wine & Art Gallery og i denne lenken finner du oversikt over mine andre SOME-kanaler. Ønsker du samarbeid, kontakt meg gjerne på truhole@hotmail.no
International bestsellers – find them at your favorite bookstore
Share this: